Dnes otevřeno: 8:30-11:30 12:30-16:00
Dnes otevřeno: 8:30-11:30 12:30-16:00

Viktor Valášek vystavuje portréty přátel i neexistujících lidí

Viktor Valášek vystavuje portréty přátel i neexistujících lidí

V pondělí 30. května začala nová výstava v Čítárně. Její název Viktor Valášek u soudu odkazuje nejen k původní funkci budovy, v níž sídlí knihovna a SVČ, ale i k portrétům, které rýmařovský rodák v Čítárně představil.

Viktor Valášek (*1985) pochází z Rýmařova, ale už mnoho let žije v Praze. Vystudoval Střední školu uměleckých řemesel v Brně a poté Akademii výtvarných umění v Praze. Během studií na AVU absolvoval studijní stáže na Faculdade de Belas Artes v Portu, The Cooper Union School of Art v New Yorku a na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Do Spojených států se pravidelně vrací. Z jeho amerických stop lze zmínit třeba Eastland Mural (2015) na nábřeží řeky Chicago, upomínající na tragické potopení lodi s východoevropskými přistěhovalci, z velké části českými.

Murál na nábřežní zdi, který zachycuje rozostřené postavy utonulých imigrantů, patří do okruhu figurální tvorby, která je pro Viktora Valáška stěžejní (dokonce ji vyučuje). I v Čítárně vystavuje figury a portréty, dosud nikde neprezentované. Postavy ztvárněné technikou lavírované kresby na první pohled evokují svědky na skicách soudního kreslíře. Ve skutečnosti jde ale o autorovy přátele, kteří mu seděli modelem v době, kdy se loučil s působením v MeetFactory. S každým z nich tehdy strávil několik hodin, povídali si, mnozí si také četli. Do jejich tváří se otisklo zamyšlení, do nějž se během pózování ponořili. Vážné výrazy jinak víceméně pozitivně naladěných přátel jako by odrážely tíhu doby a na pozadí současného dění pro mě vyznívají mrazivě aktuálněji,“ dodává Viktor Valášek.

S decentními odstíny šedé těchto podobizen kontrastují drobnější barevné akvarely s portréty tváří, které vytvořila umělá inteligence. Výrazy reálně neexistujících bytostí jsou naprosto neutrální, postrádající osobitost, a proto komerčně upotřebitelné. „Zajímalo mě napětí ve vztazích mezi portréty blízkých a zobrazením tváře, která byla náhodně vygenerována počítačem,“ vysvětluje autor.

V budově bývalého soudu jsou ovšem vystaveny také Valáškovy velkoformátové abstraktní a realistické malby. Jsou mezi nimi „mozkové“ kompozice, několik figurálních prací a další náměty čerpající z pobytů v USA – realistické malby kamionů s obřími nádržemi, v jejichž lesklých plochách se okolní svět odráží zvláštně deformovaný, podobně jako v zakřiveném skle zrcadlových brýlí. Velké formáty zaujímají prostor půjčoven knihovny, chodeb a učeben Střediska volného času v patře, kam se mohli návštěvníci vernisáže rovněž podívat při autorem komentované prohlídce. Tyto práce tvoří stálou expozici, portrétní sérii v galerii Čítárna lze vidět do konce srpna.

Viktor Valášek vystavuje portréty přátel i neexistujících lidí | Městská knihovna Rýmařov