Dnes otevřeno: 8:30-11:30 12:30-17:00
Dnes otevřeno: 8:30-11:30 12:30-17:00

Tulák Vojtěcha Sofky

Tulák Vojtěcha Sofky

Během Týdne knihoven zahájila knihovna vernisáží novou výstavu v galerii Čítárna. Portréty Viktora Valáška vystřídaly litografie dalšího rýmařovského rodáka – Vojtěcha Sofky. Výběr ze dvou cyklů, které vznikly během jeho studia, pojmenoval Tulák.

Vojtěch Sofka (*1998) vystudoval Střední školu průmyslovou a uměleckou v Opavě a poté odešel na Západočeskou univerzitu v Plzni. V současnosti se pod vedením Mikoláše Axmanna věnuje ilustraci a grafice na tamní Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara. Zúčastnil se skupinových výstav Svět zítřka v pražské galerii Nová síň nebo Kruhová obrana pod hlavičkou galerie Ladislava Sutnara v Plzni. Sám vystavoval pouze několikrát a neoficiálně, naposledy loni představil v budově Galy Rýmařov svůj projekt Alenka.

Vojtěch Sofka si během studia osvojil řadu grafických technik a oblíbil si zejména litografii. Grafické listy představuje právě na výstavě Tulák. Do jeho repertoáru mimo to patří kresba, malba, prostorová tvorba s přesahy do performance, happeningu nebo divadla.

V čítárně rýmařovské knihovny jsou vystaveny ukázky ze dvou souborů litografických tisků, které vznikly během Sofkova studia v Plzni. První část tvoří ilustrace k autorské knize na motivy Tuláka po hvězdách Jacka Londona. Nejde přitom jen o pokus doplnit text o obrazovou přílohu, ale i o první krok k osvobození od akademické figury v autorově díle. Stejně jako se vězeň v Londonově knize oprošťuje od svého těla a přenáší se do různých realit, také Vojtěch Sofka se při tvorbě poprvé dokázal oprostit od všeho známého, co ho do té doby v tvorbě svazovalo.

Londonův román jednoznačně inspiroval název výstavy, ovšem motivy tuláctví, změny, odchodu a přechodu jsou společným znakem obou vystavených souborů. Druhý cyklus vznikl o něco později jako součást bakalářské práce. Odráží autorovo ohlížení se za studiem a životem od začátku vysoké školy. Ilustruje jeho vlastní cesty, zkoumání, zkušenosti, které získal, když se „zatoulal“ až do Plzně a několik let bloudil jak městem, tak studiem. Zachycuje architekturu, zátiší i figuru a konfrontuje je s divoce barevnými podmalbami, s novými, aktuálnějšími podněty. Všechny grafiky jsou navíc vytištěny na práce z předchozích let studia, což uzavírá kruh retrospekce.

Tulák Vojtěcha Sofky | Městská knihovna Rýmařov